Kerkmagazine doet op de fiets een rondje Groningen, langs vijf kerken en een toren waaraan gewerkt wordt. Groninger Kerken is eigenaar van 101 kerken. Bouwkundig adviseur Marcel van Santen regelt het dagelijks en groot onderhoud daarvan.
Tekst: Kees Posthumus | Beeld: Groninger Kerken
Uit drie van de vier puntgevels van de veertiende eeuwse kerk in Noordbroek was veel voegwerk verdwenen. Die voegen zijn uitgekapt, schoongemaakt en opnieuw gevoegd. De kleur is aangepast aan het bestaande
voegwerk, zodat je zo min mogelijk ziet dat er nieuwe voegen in zitten. “In de jaren zeventig werd bij het herstellen van voegwerk aan monumenten vaak specie gebruikt, het specietijdperk. Dat was goedkoper, onder andere doordat kalkmortel meer tijd nodig heeft om te drogen. Als de voegen in specie goed zijn, is het goed en gaan we niet vervangen. Dat mag ook niet van de Rijksdienst.
Maar als ze slecht zijn, passen we zoveel mogelijk de bestaande mortel toe Destijds lette de Rijksdienst daar blijkbaar minder goed op. Nu geldt: als je een serieuze monumentman of -vrouw bent, gebruik je geen specie. Er zijn voegers genoeg, maar gespecialiseerde voegers die aan het werk kunnen bij onze gebouwen zijn moeilijk te vinden. Wij werken al decennialang met Bouwservice Boonstra, eerst met de vader, nu met de zoon. Hij beheerst alle vaardigheden die nodig zijn voor monumenten.”
Binnenkort worden de gewelfschilderingen in de kerk van Noordbroek gerestaureerd.
De volgende stop is in Kolham. Van Noordbroek naar Kolham. 10 kilometer, vooral vlak. Goed te fietsen, bij mini-camping ’t Hofje in Froombosch linksaf: 32 minuten.
Alle kerken in deze artikelenserie: