De rijksmonumentale Dorpskerk aan de dijk in Kinderdijk bestaat dit jaar 100 jaar. Niet oud voor een kerk, maar wel als je bedenkt dat de kerk al jaren gesloopt had moeten zijn. De kerk is gebouwd naar De Stijl, een cultuurstroming waartoe onder andere Gerrit Rietveld en Piet Mondriaan behoorden. Bovendien stond deze kerk jarenlang op de nominatie om gesloopt te worden. De kerk is een erfenis van een Kinderdijker, die na zijn dood een kerkgebouw in Kinderdijk wilde achterlaten.
De winnende architect destijds was Jan Wils, die ook tot De Stijl-stroming behoorde. In de toenmalige tijd van sterke verzuiling botste deze socialistische kunstbeweging met het hervormde gedachtegoed. Maar: Wils’ inzending was de mooiste, waardoor hij toch won. De kerk werd gebouwd tussen 1922 en 1924. De voorliefde voor rechthoekige vormen en het weglaten van tierlantijnen is bijvoorbeeld te zien in de dakvorm van de toren en de speciale kapconstructie. Na de ellende van de Eerste Wereldoorlog wilde De Stijl de mensen weer gelukkig maken door licht en ruimte te creëren.
Dankzij de A-vormige dakspanten kun je tot in de nok van de kerk kijken. Ook heeft het gebouw heldergekleurde glas-in-loodramen. De kerk stond lange tijd op de nominatie om gesloopt te worden, maar gelukkig werden de dijkplannen veranderd. In 2013 is de kerk ingrijpend gerestaureerd, wat 100.000 euro kostte. De helft werd door de gemeenteleden bij elkaar gebracht, de andere helft werd gesubsidieerd door de provincie Zuid-Holland.
De kerkdiensten worden wekelijks bezocht door zo'n 100 mensen.